Gry Szachy

Szach-mat i wygrywasz!

Szachy to nazwa całej rodziny strategicznych gier planszowych, w których dwóch graczy rywalizuje na szachownicy składającej się z 64 pól za pomocą tzw. bierek (czyli pionów i figur). Cechą wyróżniającą tej gry jest to, że jest ona dyscypliną sportu uznawaną oficjalnie przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Można zatem powiedzieć, że grając w szachy, uprawiasz sport! Celem gry jest doprowadzenie do mata, czyli postawienie króla przeciwnika w szachu, przed którym nie ma obrony. Jeśli doprowadzisz do takiej sytuacji, kończysz partię i zwyciężasz.

Każdy z 6 dostępnych rodzajów bierek porusza się inaczej. Figury nie mogą przechodzić przez inne figury (chociaż skoczek potrafi przeskakiwać nad innymi bierkami) i nigdy nie mogą stanąć na polu, na którym stoi ich własna figura. Można je jednak stawiać w miejscu figury przeciwnika, która została zbita. Figury należy przemieszczać w taki sposób, aby zbijać inne figury (poprzez zajęcie ich pól oraz ich zastąpienie), bronić własnych figur lub kontrolować ważne pola w partii.

Easy Chess to najprostsza odmiana wirtualnej gry w szachy. Przesuwasz figury myszą i obserwujesz ruchy komputera. Tylko uważaj, bo nazwa może być myląca. Ta gra wcale nie jest łatwa! FlashCHESS stanowi nieco większe wyzwanie, a ponadto pozwala zapisywać i ładować przebieg partii, używając tzw. szachowej notacji algebraicznej, powszechnie stosowanej podczas oficjalnych zawodów szachowych, w fachowej literaturze i czasopismach, a także w szachach korespondencyjnych. Warto o tym wspomnieć, ponieważ przed erą Internetu partie szachowe między mistrzami często rozgrywane były korespondencyjnie, a ich przebieg śledziły z zapartym tchem całe narody!

„Szachy: Ostateczna rozgrywka” to kolejna wariacja na temat tej klasycznej gry. To, co ją wyróżnia, to zabawne i krwawe animacje egzekucji zbijanych figur. Podejmij ostateczne wyzwanie, mierząc się z armią przeciwnika w kreskówkowych szachach. Myśl z wyprzedzeniem i planuj ruchy, aby uniknąć egzekucji swojej armii. Staraj się schwytać króla przeciwnika, ale uważaj: jeśli zostaniesz zapędzony w róg, czeka Cię widowiskowa śmierć. Przygotuj się na krwawą walkę!

Jeśli lubisz strategiczne planowanie i przewidywanie ruchów przeciwnika, szachy są wymarzoną grą dla Ciebie. Na stronie Gry.pl znajdziesz ponad 20 pozycji online w tej kategorii, więc koniecznie do nas zajrzyj, gdy tylko zechcesz zagrać w różne odmiany tej szlachetnej gry.